هشدار! انفجار اجتماعی

کرمانشاه دوباره لرزید و تیتر اول زلزله شد، آن هم در روزی که به‌طور معمول باید حرف‌های رهبر جمهوری اسلامی تیتر می‌شد. آرمان با این تیتر که «زلزله غرب دل‌ها را خالی کرد»،از نگرانی و دلواپسی برای کرمانشاه گفته است و روزنامه شرق که شاید دیرتر به چاپخانه رفته، با این تیتر که «زلزله شدید کرمانشاه به‌خیر گذشت»، خیال همه را راحت کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای دیروز در اختتامیه کنفرانس وحدت اسلامی، مثل همیشه به آمریکا و اسرائیل تاخت و گفت که آمریکا غلط می‌کند ملت ایران را تهدید کند. اما عجیب اینکه خیلی از روزنامه‌ها ترجیح داده‌اند تا از این عبارت توهین‌آمیز به‌عنوان تیتر استفاده نکنند و به حرف‌های دیگر رهبر بپردازند. هرچه هست، صفحات اول روزنامه‌های امروز، میان زلزله و گفته‌های رهبری در نوسان است.

البته روزنامه سازندگی، جلدش را با عکسی از اعتراضات خیابانی پاریس بسته است و با این تیتر: «جمهوری خیابانی». جلیقه‌زردهای معترض فرانسوی در صفحه اول روزنامه قانون هم خودی نشان دادند، با تیتر «غوغای جنبش زرد» که البته ممکن است در ذهن خوانندگان رنگ دیگری را هم تداعی کند و جنبش سبز و روزهای اعتراض به نتیجه انتخابات سال ۸۸.

امروز روزنامه آفتاب یزد هم صفحه متفاوتی به خوانندگانش عرضه کرده، با عکس شهیندخت مولاوردی که با قانون بازنشستگی اجباری از سمت دستیاری رییس جمهوری در امور حقوق‌بشر استعفا داد و به قول آفتاب «خداحافظی نجیبانه»ای بود.

اما صفحه اول شرق را می‌توان بی‌خیال‌ترین صفحه نسبت‌به خبرهای روز دانست. دو قاب عکس که در یکی محمد مصدق بر صندلی نشسته و کنارش محمد جواد ظریف. شرق برای ظریف تیتر زده «در آستانه استیضاح» و برای مصدق هم تیتر زده است: «مذاکرات ناکام». بهانه کار کردن عکس مصدق هم گویا مصاحبه‌ای است با محمد توسلی، دبیرکل نهضت آزادی ایران درباره روابط آمریکا با دولت مصدق و دولت موقت مهندس بازرگان.

;