جلسه اضطراری شورای امنیت برای رسیدگی به تنش روسیه و اوکراین

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که نشست فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به تنش میان اوکراین و روسیه امروز (دوشنبه) برگزار می‌شود.

در پی بالاگرفتن تش دریایی میان اکراین و روسیه ، نیروی دریایی اکراین، روسیه را مسئول حمله روز یکشنبه به ناوهای خود در تنگه کِرْچ دانست.

صبح روز یکشنبه، نیروی دریایی روسیه اعلام کرد سه ناو اوکراینی، از دریای سیاه گذشته و تلاش کردند تا از طریق تنگه کرچ وارد آبهای محدوده روسیه شوند

نیروی دریایی اوکراین می‌گوید ، ناوهای اوکراینی در آبهای آزور، مورد حمله هوایی چند جت جنگنده قرار گرفته که طی آن چند نفر از سرنشنینان این ناوها زخمی شدند. همچنین روسیه ۳ ناو کوچک توپدار آنها را در دریای سیاه توقیف کرده است.

روسیه توقیف ۳ ناو اوکراینی را تایید کرده و اعلام کرده به دلیل ورود بدون مجوز ناوهای اوکراینی و عدم توجه به هشدارهای روسیه، آنها را مورد حمله قرار داده است.

پیش از آن اعلام شده بود که روسیه برای جلوگیری از ورود ناوهای اوکراینی، پل ورود به آبهای شرق کریمه را با یک کشتی تانکر بسته است.

مسکو این حرکت ناوهای اکراینی را نقضِِ موادِ کنوانسیونِِ قوانینِِ دریاییِ سازمان ملل ، درباره حقوقِِ ساحلی کشورها دانسته و تاکید کرده ، که آبهای شرق کریمه ،بخشی از قلمرو روسیه است وکشتی های اوکراینی برای عبور نیاز به مجوز دارند.

اتحادیه اروپا از روسیه خواسته است امکان «عبور آزادانه از تنگه کرچ» را دوباره فراهم کند و از همه طرف‌ها خواست با خویشتنداری کامل عمل کنند.

اوکراین و روسیه از ۲۰۱۴ و پس از برکناری ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری سابق این کشور درگیر شده‌اند. مسکو پس از آن شبه جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد و این اقدام واکنش‌های منفی شدیدی را از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا به همراه آورد.

;